KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

El-bilek kanalı hastalığı olarak da bilninen Karpal Tünel Sendromu, bilekten geçen Median sinir sıkışma hastalığıdır. Median sinir, baş, işaret ve orta parmakların his iletimini yapar ve bunların bazı hareketlerinden sorumludur. Bu sinir uzun süre stres altında kaldığında önce ilk üç parmakta uyuşma olarak başlar, sonrasında güç kaybına kadar gidebilir.

Karpal Tünel Sendromu, el ve bileklerini fazla zorlayarak iş yapan insanlarda; örneğin bilgisayar kullananlar, müzik aleti çalanlar, marangozlar ve bu gibi işler yapanlar, yani uzun süre aynı el hareketini tekrarlayan kişilerde görülmektedir. Bunların dışında şeker veya tiroit hastalarında, aşırı şişmanlarda veya hamilelerde de görülebilmektedir.


Hastalar önce ellerinde şişme uyuşma hissinden şikayet ederler. Bu şikayetler gece uyku sırasında belirginleşir. Hastalar ellerini ve bileklerini sallayıp ovaladıklarında rahatlar. Zorlayıcı harekete devam ettikçe, bilekte başlayan ağrı kola ve omuza kadar ilerleyebilir. Eğer önlem alınmazsa ağrı kronik hale gelir. Ağrının yanısıra avuç kaslarında erime meydana gelir, duyu kayıpları oluşur, tutma ve kavrama hareketini yapmak zorlaşır.

Hastalar bu belirtilerle doktora başvurduklarında, MR, EMG ve sinir ileti tetkikleriyle teşhis konur. Hastalara el ve bileklerini kullanma alışkanlığını değiştirip Median sinirdeki stresi kaldırmazsa hastalık ilerler. Bu durumda cerrahi müdahale yapılır.

Hastalık belirtileri görülen kişiler el ve bilekleri zorlayıcı hareketler yamaktan kaçınmalıdır. Bilekleri uzun süre bükülü tutmak, bileklere yük bindirecek şekilde iş yapılmamalıdır. İşi gereği bu tür hareketler yapan insanlar El ve bilek kaslarını hareket ettirecek egzersizler yapılarak buradaki kaslar güçlendirilmelidir.

Karpal Tünel Sendromu tedavisine ne kadar erken başlanırsa o oranda başarılı sonuç alınmaktadır, bu yüzden hastalık belirtileri görüldüğünde ertelemeden doktora başvurmak gerekir.

Blog
12 Ağustos 2021#Migren
Migren Tedavisinde Yeni Yöntem: Migren Aşısı
Devamını Oku
14 Mayıs 2021 #Polinöropati
Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisinde Masseter Botoks Uygulaması
Devamını Oku
10 Temmuz 2021#Epilepsi
Uzun süreli ağrılara dikkat edin, fibromiyalji olabilir!
Devamını Oku
24 Şubat 2021#Vertigo
Kronik Migren Ağrılarını Botoks İle Kolayca Çözün!
Devamını Oku
Ginza Lavinya Park A Blok D:25, Barış Mahallesi Beylikdüzü Caddesi Beylikdüzü / İstanbul
0212 871 08 25
0546 202 22 22
Kişisel Verileri Koruma Kanunu