Migren Tedavisinde Botoks'un Yeri Nedir?

Uluslararası Baş Ağrısı Komitesi'nin tanımlamasına göre 3 aydan uzun bir süre, ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı yaşıyorsanız kronik migren hastası olabilirsiniz.

Kronik migren kişinin sosyal yaşamını, fiziksel ve mental performansını büyük oranda etkiler.

Bu ağrı dönemlerine depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik farklı ağrı tipleri sıklıkla eşlik eder. Ne yazık ki kronik migren hastalarının çoğu doğru tanı alamazlar, tedaviler yetersiz kalır ve aşırı ilaç kullanımına giderler.

Botoks, FDA(Amerikan Gıda İlaç Dairesi) tarafından kronik migrene yönelik koruyucu tedavi seçeneği olarak onaylanmıştır. Kronik migren hastalarında, enjeksion tedavisi, baş ve boyun bölgesinde 7 bölge ve 31 enjeksiyon noktasına belirlenen dozlarda, en az 12 haftada bir koruyucu olarak kullanılabilir.

Çeşitli nörolojik hastalıklarda kullanılan Botoks tedavisi ülkemizde Temmuz 2011'den beri Sağlık Bakanlığı tarafından kronik migrenli hastaların koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Botoks Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Kronik migren yaşam kalitesini önemli oranda etkiler. Botoks uygulaması kronik migrende genellikle iyi tolere edilen ve onaylı tek önleyici tedavi yöntemidir.

  • Botoks, ağrı alıcıları üzerinde (nosiseptörler) doğrudan engelleyici etki göstererek ağrı oluşturucu maddelerin (nöropeptidler) salınımını engeller.
  • Ağrı merkezinin ağrıya duyarlılığının azalmasına neden olur. Böylece ağrı sinyallerini bloke ederek dolaylı migren gelişimini engeller.
  • Botoks tedavisi alanlarda yaşam kalitesi skorlarında ve baş ağrısına bağlı engellilik miktarlarında azalma ve başlangıç seviyelerine göre önemli iyileşmeler olduğu görülür.


Uygulama Nasıldır?

Öncelikle hasta Nöroloji uzmanı tarafından detaylı olarak değerlendirilir. Baş ağrısının ayırıcı tanısı ve gerekli ise tetkikleri yapılarak, hasta; tedavisinin etkisi, yan etkileri, etki süresi gibi konular hakkında bilgilendirilir. Her Botoks uygulaması 5 - 30 dakika sürer. Baş, boyun ve omuzlarda 31 - 39 ağrı tetkik noktasını kapsayan yeri ayrı bölgeye ince iğneler ile küçük miktar enjeksiyon yapılarak uygulanır. Tedavi en erken 12 haftada bir tekrarlanır.

Botox'un etki süresi 3 - 6 ay kadardır.


Uygulamanın Yan Etkileri Nelerdir?

Nadiren yaşanabilen ve geçici olan yan etkiler;

  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
  • Baş ağrısı
  • Yüz kaslarında kuvvetsizlik
  • Kaşıntı
  • Ciltte kızarıklık


Blog
12 Ağustos 2021#Migren
Migren Tedavisinde Yeni Yöntem: Migren Aşısı
Devamını Oku
14 Mayıs 2021 #Polinöropati
Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisinde Masseter Botoks Uygulaması
Devamını Oku
10 Temmuz 2021#Epilepsi
Uzun süreli ağrılara dikkat edin, fibromiyalji olabilir!
Devamını Oku
4 Haziran 2021 #Migren
Karpal Tünel Sendromu
Devamını Oku
Ginza Lavinya Park A Blok D:25, Barış Mahallesi Beylikdüzü Caddesi Beylikdüzü / İstanbul
0212 871 08 25
0546 202 22 22
Kişisel Verileri Koruma Kanunu