Uygulamalar

Kliniğimizde nöroloji alanındaki tüm patolojilerin tedavisi; yanısıra kuru iğne, enjeksiyon, serum, migren ve bruksizm tedavisi gibi pek çok hizmet uzman kadromuz tarafından titizlikle uygulanır. Eğer siz de hastanelerin kalabalık ortamında sıra beklemeden hızlı ve profesyonel bir şekilde hizmet almak istiyorsanız kliniğimize gelebilirsiniz.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Tıbbi tavsiye olarak kullanılamaz. Sayfada anlatılan semptomlar görüldüğünde teşhis ve tedavi için doktora başvurulması gerekmektedir.

Epilepsi

Epilepsi, halk arasında sara olarak da bilinen, hastanın epileptik nöbet geçirmesine neden olan bir hastalıktır. Beynin belirli bölgelerinde meydana gelen anormal elektriksel aktivitelerden dolayı oluşmaktadır. Nöbetlerde kasılma, ani hareketler yapma gibi belirtilerin yanısıra boş bakma veya bilinç kaybı da görülebilmektedir. Epilepsi türüne göre ilaç, cerrahi müdahale veya pil uygulaması ile tedavi yapılmaktadır.

Alzheimer / Demans

Alzheimer, ileri yaşlarda ortaya çıkan demansın yaygın bir türüdür. Beyin hücrelerinin erken ölümü nedeniyle ortaya çıkan hastalık ilerleyen yaşlarda görülür ve ilk belirtisi unutkanlıktır. Zaman geçtikçe günümüzden geçmişe doğru hafıza silinmeye başlar, ayrıca beynin normal işleyişi de zarar gördüğü için hasta günlük aktivitelerini yerine getiremez hale gelir. Hastalığın ilerleyişini durdurmak için ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Parkinson

Parkinson, beyindeki hareket kontrol sistemlerindeki mesaj iletiminin bozulmasıyla ortaya çıkan bir hareket bozukluğu hastalığıdır. Başlangıç sürecinde ileri yaş veya depresyon ile karıştırılıp yanlış tanı alınabilmektedir. Ayrıca hastalığın ilerleyişini yavaşlattığı için erken teşhis oldukça önemlidir. Hareket bozuklukları, denge kaybı, titreme gibi bir çok belirtisi olan hastalık için ilaç tedavisiyle olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Polinöropati

Polinöropati, beyin ile uzuvlar arasındaki mesaj iletimini sağlayan sinirlerde meydana gelen aksaklıktan dolayı oluşan bir hastalıktır. Hastalarda uyuşma, duyu azalması, dengesizlik, güç kaybı gibi belirtiler görülmektedir. İleri yaşlarda görülme sıklığı artan hastalık, genellikle şeker hastalarında ortaya çıkmaktadır. İlaç ya da fizyoterapi ile tedavi edilmektedir.

Vertigo

Vertigo, iç kulaktaki denge sisteminde meydana gelen bir bozukluk sonucunda yaşanan baş dönmesi hastalığıdır. Hastalar hareketsiz durmalarına rağmen herşeyin hareket ettiğini hissederler. Vertigo, kulak çınlaması, işitme sorunları, bulantı gibi belirtiler gösterebilir. Duruma göre Epley Manevrası, fizik veya ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Küme Başağrısı

Küme baş ağrısı, göz çevresinde görülen oldukça şiddetli bir baş ağrısı hastalığıdır. Bu ağrılar genellikle ani bir şekilde gelir. Ortalama yarım saat devam eden ağrı yine ani şekilde kaybolur. Genellikle günde bir-iki kere karşılaşılan ağrılar, günün aynı saatlerinde görülür. Ağrıya dişler veya sinüsler neden olabilir. Tedavi ile ağrıların süresi ve sıklığı azaltılmaktadır.

Migren

Migren, beyindeki kan damarlarındaki akış değişimlerinden meydana gelen bir baş ağrısı çeşididir. Yaşam tarzı, stres veya yanlış beslenme sonucu ortaya çıkabilir. Migren ağrısı ortaya çıktığında beraberinde ışıktan rahatsızlık duyma, bulantı ve kusma görülebilir. Tedavi ile migren ataklarının sıklığı azaltılabilir ve ileriye dönük olarak engellenebilir.

İlaç Kötüye Kullanım

Migren gibi hastalıklarda uzun süreli ağrı kesici kullanımına bağlı olarak, ağrı kesici kaynaklı baş ağrısı görülebilmektedir. Kullanılan ağrı kesici içindeki etken maddelere zamanla bağışıklık kazanılmakta ve bu yüzden ağrıyı önlemek için daha fazla ilaç kullanılması gerekmektedir. Aşırı doz ilaç kullanımı aynı zamanda böbrek yetmezliği veya hipertansiyon gibi hastalıklara neden olabilir.

MS

MS (Multiple Skleroz), kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen bir tanıma problemidir. Normalde vücut dışından gelen tehditlere karşı saldırıya geçen bağışıklık sistemi, MS hastalarında merkezi sinir sistemi hücrelerini tehdit olarak algılar ve saldırıya geçer. Kol ve bacaklarda güçsüzlük, görme veya denge bozukluklarına sebep olur. MS hastalığına karşı ilaç veya fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

ALS

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz), beyin ve omurilikte bulunan, kaslara hareket emri veren sinir hücrelerinde meydana gelen bozulma hastalığıdır. Bu bozulma sonrasında hasta, vücudunu hareket ettirmekte, konuşmakta veya yutkunmada zorluk yaşamaya başlar. Hastalığın ileri aşamasından geri dönüş olmadığı için erken teşhis konup ilerleyişi yavaşlatmak gerekmektedir.

Bayılma

Bayılma sorunu yaşayan hastalar, beyinlerine giden kan akımında ani bir düşüş yaşarlar. Bu sorun kalbin kan pompalamakta sorun yaşaması veya vücutta kan basıncını ölçen reseptörlerin düzgün çalışmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bayılmanın altında yatan asıl sebep bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları, boyunda fıtık, omurgada disk bozulması, kireçlenme, tümör gibi çeşitli nedenlerden dolayı yanma, uyuşma, karıncalanma şeklinde kendini gösterebilmektedir. Fizik tedavi, egzersiz gibi yöntemlerle boyun bölgesindeki kasları güçlendirmek bazı durumlarda işe yaramaktadır.

Ayaklarda Uyuşma

Ayaklarda uyuşma, ayak bölgesinde meydana gelen fiziksel travmalara bağlı olabileceği gibi, polinöropati gibi sinir sisteminde meydana gelen bozukluklardan da kaynaklanabilmektedir. Kan dolaşımının sağlıklı olmaması, enfeksiyonlar da bu hastalığa sebebiyet verebilir. Bu hastalık tedavi edilmezse hastanın ayakta durma, araç kullanma gibi konularda güçlük yaşamasına sebep olur ve hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkilenir.

Ellerde Uyuşma

El uyuşması yanma, karıncalanma, elektriklenme şeklinde görülebilir. El uyuşmasına bölgesel travmaların yanısıra, bilekte/dirsekte sinir sıkışması, boyun fıtığı, multiple skleroz gibi vücudun diğer bölgelerindeki sorunlar da neden olabilmektedir. Ellerde uyuşma hastanın günlük yaşantısını olumsuz olarak etkileyebileceği gibi aynı zamanda kalp hastalığına da işaret edebileceğinden dolayı en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir.

Kas Ağrısı

Kas ağrıları genellikle ilgili kasın aşırı kullanımına bağlı olarak meydana gelir. Ancak bazen vitamin/mineral eksikliğinden, fibromiyalji gibi hastalıklardan ya da vücutta bölgesel travmalardan dolayı da görülebilmektedir. Bu tür durumlarda kaslar zorlanmamasına rağmen ağrıyabilir ve ağrı tüm vücuda yayılabilir. Kas ağrısı için duruma göre fizik tedavi, vitamin takviyesi veya ilaç tedavisi uygulanabilir.

Sırt Ağrısı

Oldukça yaygın olarak görülen sırt ağrılarına spor yapılmadığı için zayıflayan kaslar neden olabildiği gibi kemik erimesi, gebelik, fibromiyalji gibi farklı durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Sırt ağrısına sebep olan farklı bir hastalık yoksa, fizik tedavi, egzersiz, yatak/yastık değişimi gibi çözümler uygulanabilmektedir.

Nevralji

Nevralji, genellikle baş/boyun bölgesinde görülen, fiziksel bir yaralanma veya travma sebebiyle değil de sinir hücrelerinin kendisinde meydana gelen bir problemden dolayı hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar yanma, batma, karıncalanma şeklinde görülebilmektedir. Genellikle ilaç tedavisi ile çözümlenebilirken daha ileri seviyelerde cerrahi operasyon yapılabilmektedir.

Servikal Diskopati

Servikal Diskopati, boyun fıtığı olarak da bilinir. Boyun bölgesinde haraket etmeyi engelleyici şiddetli ağrı olarak görülür. Boyun ağrısının yanısıra omuzlarda, kollarda ve ellerde de ağrıya ve güçsüzlüğe sebep olabilir. Hareketsizlik, duruş bozukluğu gibi nedenlerde ortaya çıkabilen bu hastalığın tedavisi için ilaç veya fizik tedavi uygulanabilir. Daha ileri seviyelerde cerrahi müdahale de yapılması gerekebilir.

Diş Sıkma (Bruksizm)

Bruksizm, çene kaslarını kenetleyerek diş gıcırdatmaya neden olan bir hastalıktır. Strese bağlı olarak gelişen hastalık yüz, baş ve boyun ağrılarına sebep olur, çene eklemlerine ve dişlere zarar verir. Bruksizm tedavisinde kaslardaki stres ortadan kaldırılır ve diş gıcırdatma sorunu ortadan kaldırılır.

Kuru İğne

Kuru iğne, kronik kas iskelet sistemi ağrılarının iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Boyun, sırt, bel, dirsek gibi bölgelerinde kas sertleşmesi, travma gibi sebeplerle meydana gelen ağrıları giderir. Vücudun özel noktalarına ilaç içermeyen iğneler batırılarak bu bölgelerdeki kaslar uyarılıp rahatlatılır. Tedavi esnasında kullanılan iğneler çok ince olduğundan hastalar acı hissetmez, ayrıca kanama da olmaz.

Ginza Lavinya Park A Blok D:25, Barış Mahallesi Beylikdüzü Caddesi Beylikdüzü / İstanbul
0212 871 08 25
0546 202 22 22
Kişisel Verileri Koruma Kanunu